Aktuálne: Cestovanie a koronavírus - zelené, žlté a červené krajiny

Aktuálne: Cestovanie a koronavírus - zelené, žlté a červené krajiny

Zhrnuli sme pre vás všetky dôležité informácie

V súvislosti s cestovaním sa v posledných týždňoch skloňujú tri tipy krajín - zelené, žlté a červené. Čo vás čaká pri návšteve krajín na týchto zoznamoch?

Od 01.10.2020 Slovensko opäť zaviedlo núdzový stav, napriek tomu hranice ostávajú otvorené. Niektoré Európske krajiny uvoľňujú bezpečnostné opatrenia, niektoré sú nútené bezpečnostné opatrenia sprísňovať. Kam ešte môžete vycestovať na jesennú dovolenku a aké podmienky Vás čakajú pri príchode do krajiny?

Zelené krajiny

Polsko

Poľsko

Cestovanie do susedného Poľska je bez obmedzení, nepotrebujete ani negatívny test na COVID 19, ani absolvovanie karantény.

Bulharsko

Bulharsko

Cestovanie do Bulharska je bez obmedzení, nepotrebujete ani negatívny test na COVID 19, ani absolvovanie karantény. Po vstupe do krajiny je ale povinné vyplnenie vyhlásenia o dodržiavaní pandemiologických opatrení v krajine.

Lichtenštajnsko

Cestovanie do Lichtenštajnska je bez obmedzení, nepotrebujete ani negatívny test na COVID 19, ani absolvovanie karantény.

Nemecko

Nemecko

Cestovanie do Nemecka je pre Slovenských občanov bez obmedzení, nepotrebujete ani negatívny test na COVID 19, ani absolvovanie karantény, pokiaľ cestujete s krajín Európskej únie.

Švajčiarsko

Švajčiarsko

Cestovanie do Švajčiarska je pre cestujúcich z Európskej únie bez obmedzení, nepotrebujete ani negatívny test na COVID 19, ani absolvovanie karantény.

Švédsko

Švédsko

Nevyžaduje sa ani negatívny test na COVID 19, ani absolvovanie karantény.

Taliansko

Taliansko

Pri cestovaní zo Slovenska do Talianska nie je povinný negatívny test na COVID-19, ani povinná karanténa (povinná karanténa platí iba pri v prípade, že ste za posledných 14 dní navštívili krajiny ako Chorvátsko, Grécko, Malta alebo Španielsko). Vstup bez obmedzení má od 01.10.2020 aj Vatikán a San Maríno.

Cyprus

Cyprus

Je síce zaradený do zelenej zóny, pri príchode do krajiny však musíte mať negatívny test na COVID 19, nie starší ako 72 hodín. Pred vstupom do krajiny je potrebné vypísať pár vyhlásení, na základe ktorých Vám bude vystavený ,,flightpass“.

Fínsko

Fínsko

Pri cestovaní do Fínska musíte absolvovať 14- dňovú karanténu, prípadne si dať spraviť dva testy na COVID 19, ktoré budú v priebehu 72 hodín od seba, negatívne.

Grécko

Grécko

Pri cestovaní do Grécka dostane každý svoj osobný QR kód a systém následne vyberie, ktorí cestujúci sa musí podrobiť testu na COVID 19 (bude realizovaný hneď pri vstupe do krajiny).

Čína

Čína

Od 28. septembra 2020 je možné cestovať už aj do Číny, na základe platných cestovných víz. Pri príchode do krajiny je potrebná 14 dňová karanténa.

Žlté krajiny

Maďarsko

Maďarsko

Slovenskí epidemiológovia zaradili Maďarsko do žltej zóny, teda neodporúčajú do tejto krajiny cestovať. Maďari však svoje hranice zatvorili a nepúšťajú na hraniciach nikoho, okrem maďarských občanov.

Rakúsko

Rakúsko

Je taktiež na zozname žltých krajín, kde sa cestovať neodporúča. Rakúsko na hraniciach vykonáva náhodné kontroly, v prípade nevyhnutného vycestovania nemusíte mať negatívny test na COVID 19, ani absolvovať karanténu.

Česká republika

Česká republika

Momentálne patrí medzi najhoršie krajiny v počte nových prípadov koronavírusu, preto by ste vycestovanie mali poriadne zvážiť. Po návrate z Čiech na Slovensko Vás čaká karanténa 5 dní z následným otestovaním na COVID 19, alebo negatívny test na COVID 19, nie starší ako 72 hodín.

Slovinsko

Slovinsko

Neodporúča sa cestovať do Slovinska, ale v prípade nevyhnutného vycestovania nepotrebujete ani negatívny test na COVID 19, ani absolvovať karanténu.

Veľká Británia

Veľká Británia

Pre zvýšený nárast nakazených koronavírusom sa neodporúča cestovať ani do Veľkej Británie. Pri vstupe do krajiny musíte absolvovať 14-dňovú karanténu a zaregistrovať sa na tzv. Passenger Locaton Form.

Island

Island

Slovensko zaradilo Island do žltej zóny a preto sa na Island cestovať neodporúča. Pri vstupe do krajiny ste povinný podstúpiť dvojité testovanie, kedy prvý test je vykonaný hneď pri príchode do krajiny a druhý test po 5-6 dňoch. Dobu medzi testovaniami ste povinný stráviť v karanténe.

Červené krajiny

Francúzsko

Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Malta a Belgicko

Krajiny, ktoré sú na zozname červených ,,nebezpečných“ krajín a po ktorých, budete musieť pri návrate absolvovať 14 dňovú karanténu.