Aktuálne: Cestovanie a koronavírus - zelené, žlté a červené krajiny

Aktuálne: Cestovanie a koronavírus - zelené, žlté a červené krajiny

Zhrnuli sme pre vás všetky dôležité informácie

V súvislosti s cestovaním sa v posledných týždňoch skloňujú tri tipy krajín - zelené, žlté a červené. Čo vás čaká pri návšteve krajín na týchto zoznamoch?

Od 01.10.2020 Slovensko opäť zaviedlo núdzový stav, napriek tomu hranice ostávajú otvorené. Niektoré Európske krajiny uvoľňujú bezpečnostné opatrenia, niektoré sú nútené bezpečnostné opatrenia sprísňovať. Kam ešte môžete vycestovať na jesennú dovolenku a aké podmienky Vás čakajú pri príchode do krajiny?

Zelené krajiny

Polsko

Poľsko

Cestovanie do susedného Poľska je bez obmedzení, nepotrebujete ani negatívny test na COVID 19, ani absolvovanie karantény.

Bulharsko

Bulharsko

Cestovanie do Bulharska je bez obmedzení, nepotrebujete ani negatívny test na COVID 19, ani absolvovanie karantény. Po vstupe do krajiny je ale povinné vyplnenie vyhlásenia o dodržiavaní pandemiologických opatrení v krajine.

Lichtenštajnsko

Cestovanie do Lichtenštajnska je bez obmedzení, nepotrebujete ani negatívny test na COVID 19, ani absolvovanie karantény.

Nemecko

Nemecko

Od 08.11.2020 je celé územie Slovenskej republiky zaradené medzi červené (rizikové) krajiny, preto pri cestovaní do Nemecka budete musieť absolvovať 10-sňovú karanténu, ktorá sa dá skrátiť absolvovaním PCR testu s negatívnym výsledkom. 

Švajčiarsko

Švajčiarsko

Cestovanie do Švajčiarska je pre cestujúcich z Európskej únie bez obmedzení, nepotrebujete ani negatívny test na COVID 19, ani absolvovanie karantény.

Švédsko

Švédsko

Nevyžaduje sa ani negatívny test na COVID 19, ani absolvovanie karantény.

Taliansko

Taliansko

Pri cestovaní zo Slovenska do Talianska nie je povinný negatívny test na COVID-19, ani povinná karanténa (povinná karanténa platí iba pri v prípade, že ste za posledných 14 dní navštívili Rumunsko). 

 

 

Fínsko

 

Grécko

Od stredy 11.novembra je vstup na územie Grécka (či leteckou alebo pozemnou dopravou) povolený iba po predložení negatívneho PCR testu. PCR test nesmie byť starší ako 72 hodín. 

Čína

Žlté krajiny

Maďarsko

Maďarsko

Slovenskí epidemiológovia zaradili Maďarsko do žltej zóny, teda neodporúčajú do tejto krajiny cestovať. Maďari však svoje hranice zatvorili a nepúšťajú na hraniciach nikoho, okrem maďarských občanov.

Rakúsko

Rakúsko

Je taktiež na zozname žltých krajín, kde sa cestovať neodporúča. Rakúsko na hraniciach vykonáva náhodné kontroly, v prípade nevyhnutného vycestovania nemusíte mať negatívny test na COVID 19, ani absolvovať karanténu.

 

 

Slovinsko

Slovinsko

Slovenská republika je v Slovinsku zaradená medzi červené (rizikové) krajiny, preto je povinná 14-dňová karanténa alebo preukázanie negatívneho testu na hraniciach nie starším ako 72 hodín. 

Veľká Británia

Veľká Británia

Pre zvýšený nárast nakazených koronavírusom sa neodporúča cestovať ani do Veľkej Británie. Pri vstupe do krajiny musíte absolvovať 14-dňovú karanténu a zaregistrovať sa na tzv. Passenger Locaton Form.

Island

Island

Slovensko zaradilo Island do žltej zóny a preto sa na Island cestovať neodporúča. Pri vstupe do krajiny ste povinný podstúpiť dvojité testovanie, kedy prvý test je vykonaný hneď pri príchode do krajiny a druhý test po 5-6 dňoch. Dobu medzi testovaniami ste povinný stráviť v karanténe.

Červené krajiny

Francúzsko

Česko, Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Malta a Belgicko

Krajiny, ktoré sú na zozname červených ,,nebezpečných“ krajín a po ktorých, budete musieť pri návrate absolvovať 14 dňovú karanténu.