ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
EVA Air

EVA Air

EVA Airways Corporation, známa pod menom EVA Air, je taiwanská letecká spoločnosť so základňou na letisku Taiwan Taoyuan International Airport pri meste Taipei. EVA Air ponúka viac ako 40 medzinárodných destinácií v Ázii, Austrálii, Európe a Severnej Amerike. V roku 2010 pribudla jedna nová letová destinácia – Toronto. 80% spoločnosti je súkromne vlastnenej. Aerolinka je druhou najväčšou taiwanskou aerolíniou, hneď za jej najväčším rivalom China Airlines.

EVA Air prepravila za rok 2009 približne 4.3 milióna pasažierov. Flotila spoločnosti sa skladá z lietadiel typu Boeing, Airbus a McDonnell Douglas. EVA Air zaviedla v roku 1991, ako prvá aerolínia na svete, letovú triedu „premium economy“. Súčasný slogan spoločnosti sa dá voľne preložiť ako „Delíme sa o svet, lietame spolu“. V roku 2008 vyhrala letová trieda Elite Class cenu za najlepšiu premium economy triedu na svete podľa agentúry Skytrax.

TOP letecké destinácie

 • Juhovýchodná Ázia
  Bangkok, Koh Samui, Phuket, Krabi, Bali - Denpasar, Taipei, Hanoi, Ho-Chi-Minh
 • Austrália
  Brisbane

Batožina

Štandardná batožina

Povolená batožina záleží na letisku a príslušnej destinácii. Pre regióny/krajiny okrem území v USA/Kanade a niektoré ďalšie krajiny v Južnej/Strednej Amerike, platí nasledujúci hmotnostný limit:

 • Economy Class: 20 kg
 • Business Class/ Premium Laurel Class: 30 kg
 • Každé dieťa môže mať maximálne 10 kg

Príručná batožina

Príručná batožina je dovolená na palube lietadla iba ak je bezpečne uložená v zatvorenej skrinke nad sedadlami alebo pod Vaším sedadlom. Každý pasažier si môže so sebou zobrať jednu príručnú batožinu vážiacu maximálne 7 kg a s rozmerom nie väčším ako 55 cm x 36 cm x 23 cm.

Okrem príručnej batožiny si môže každý pasažier bez ďalších poplatkov priniesť nasledujúce predmety:

 • Osobný počítač alebo peňaženku alebo malý ruksak alebo kufor alebo fotoaparát
 • Primerané množstvo oblečenia napr. kabát, klobúk, šatku, nákupnú tašku jedlo alebo pitie a ďalšie osobné veci.

Dovolené špeciálne predmety na palube

 • Jeden detský košík / plne skladací detský kočík / detskú sedačku do auta.
 • Detské jedlo na konzumáciu počas letu a jednu tašku s predmetmi pre deti.
 • Vozík / barle / strojček a hocijaké zariadenie na uľahčenie pohybu, ktoré je potrebné pre hendikepovanú osobu.
 • Lieky /špeciálna výživa (lekárom predpísané lieky a jedlo), ktoré sú potrebné na palube počas letu. Preto musia mať pasažieri lekárske potvrdenie alebo predpis vystavený na ich meno ku všetkým liekom a produktom.
 • Tekutiny, krémy, pasty, aerosóly, jedlo atď. nesmú prekročiť maximálny objem 100 ml v jednom obale a musia byť prenášané spolu v priesvitnom plastikovom vrecúšku s maximálnym objemom 1 liter so zipsom navrchu. Táto plastiková taška musí byť zatvorená a odstránená z ručnej batožiny počas bezpečnostnej kontroly na letisku. Každý pasažier môže mať v ručnej batožine iba jednu takúto tašku, ktorá neprekročí objem 1 liter. Táto plastiková taška slúži ako odmerka, a môže byť otvorená po bezpečnostnej kontrole.
 • Na produkty zakúpené v rámci tranzitných zón / duty free shops (po kontrole leteniek) sa nevzťahujú kvantitatívne obmedzenia. Takéto produkty sú balené do špeciálnych tašiek a utesnené. Nesmú byť otvorené počas celej cesty. Jasne viditeľný účet musí ukazovať miesto a čas nákupu.

Preprava zvierat

Preprava zvierat na palube je možná, ale musí byť vopred nahlásená leteckej spoločnosti a ňou aj potvrdená. Zvieratá musia byť prepravované v klietkach / taške, ktoré spĺňajú stanovené pravidla. Zvieratá musia mať veterinárny preukaz a iné dokumenty potrebné pre vstup do krajiny cieľovej destinácie.

História

EVA Air bola založená v roku 1988 a o rok neskôr si objednala 26 lietadiel typu Boeing a McDonnell Douglas v hodnote 3.6 miliardy amerických dolárov. Prvé lety sa uskutočnili v roku 1991 z Taipei do Bangkoku, Soulu, Jakarty, Singapuru a Kualy Lumpur. Do konca roka pribudla aj prvá európska destinácia – Viedeň. V roku 1992 EVA Air uviedla letovú triedu premium economy na trase Taipei – Los Angeles s novým lietadlom typu Boeing 747-400. V 90. rokoch EVA Air expandovala na domácom trhu, keď kúpila podiely v Makung international Airlines, Great China Airlines a v Taiwan Airways. Tieto tri spoločnosti sa zlúčili v roku 1998 a vznikla tak spoločnosť UNI Air, ktorá je dcérskou spoločnosťou EVA Air zameraná na vnútroštátne lety. V roku 2007 pridala EVA Air priamy let z Taipei do New Yorku.

Flotila

 • Airbus A330-200
 • Airbus A330-300
 • Boeing 747-400
 • Boeing 777-300ER
 • McDonnell Douglas MD-90-30
 • McDonnell Douglas MD-11F

Centrála spoločnosti

16F-1, No.207, Fusing Road
Taoyuan City,
330 Taoyuan County
Taiwan
tel: +886 2 25011999
fax: +886 3 3316968
www.evaair.com

Zastúpenie pre Slovensko

SETWINGS s.r.o.
Lazaretská 29
811 09 Bratislava
Slovensko
tel: (+4212) 5 26 31 80 78
fax: (+4212) 52 92 79 18
www.evaair.sk