ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Aer Lingus

Aer Lingus

Aer Lingus je vlajkovou leteckou spoločnosťou a zároveň druhou najväčšou leteckou spoločnosťou Írska. Aerolínia ponúka lety na krátke aj dlhé vzdialenosti do európskych, severoafrických a severoamerických destinácií. V roku 2010 pribudla linka z Madridu a do New Yorku. Flotila Aer Lingus sa skladá z lietadiel typu Airbus. Základňa Aer Lingus sa nachádza na medzinárodnom letisku v Dubline a hlavné letiská sú okrem Dublina aj Cork, Belfast a London Gatwick.

Aer Lingus má špeciálny program pre pravidelných cestujúcich Gold Circle Club, v ktorom cestujúci získavajú body za nalietané míle, ktoré následne môžu využiť na zvláštne výhody a zľavy. V roku 2007 vystúpila aerolínia z aliancie Oneworld a moemtálne nie je členom žiadnej inej aliancie, napriek úzkej spolupráci s členmi Oneworld, Star Alliance a SkyTeam. V roku 2009 aerolínia zarobila 1.2 miliardy eur a prepravila 10 miliónov pasažierov. Stratégia spoločnosti sa zakladá na nízkorozpočtovom obchodnom modely na európskych a severoafrických trasách, zatiaľ čo transatlantické trasy ponúkajú dve letové triedy a kvalitný servis. Aer Lingus je z 30% vlastnený hlavným rivalom, spoločnosťou Ryanair, a 25% vlastní írska vláda.

Batožina

Štandardná batožina

Limit na batožinu sa líši podľa triedy cestovania a destinácie vašich letov. Všeobecne platí nasledujúci limit:

  • Ekonomická trieda: 20 kg s rozmerom dĺžka + šírka + výška max. 158 cm.
  • Každé dieťa do 2 rokov môže mať 1 ks batožiny do 10 kg a skladateľný kočík.

Príručná batožina

Príručná batožina je dovolená na palube lietadla iba ak môže byť bezpečne uložená v zatvorenej skrinke nad sedadlami alebo pod Vaším sedadlom. Každý pasažier si môže so sebou zobrať jednu príručnú batožinu vážiacu maximálne 10 kg a s rozmerom max. 55x40x20cm.

Dovolené špeciálne predmety na palube

  • Detské jedlo na konzumáciu počas letu a jednu tašku s predmetmi pre deti.
  • Vozík / barle / strojček a hocijaké zariadenie na uľahčenie pohybu, ktoré je potrebné pre hendikepovanú osobu.
  • Lieky / špeciálna výživa (lekárom predpísané lieky a jedlo), ktoré sú potrebné na palube počas letu. Preto musia mať pasažieri lekárske potvrdenie alebo predpis vystavený na ich meno ku všetkým liekom a produktom.
  • Tekutiny, krémy, pasty, aerosóly, jedlo atď. nesmú prekročiť maximálny objem 100 ml v jednom obale a musia byť prenášané spolu v priesvitnom plastikovom vrecúšku s maximálnym objemom 1 liter so zipsom navrchu. Táto plastiková taška musí byť zatvorená a odstránená z ručnej batožiny počas bezpečnostnej kontroly na letisku. Každý pasažier môže mať v príručnej batožine iba jednu takúto tašku, ktorá neprekročí objem 1 liter. Táto plastiková taška slúži ako odmerka, a môže byť otvorená po bezpečnostnej kontrole.
  • Na produkty zakúpené v rámci tranzitných zón / duty free shops (po kontrole leteniek) sa nevzťahujú kvantitatívne obmedzenia. Takéto produkty sú balené do špeciálnych tašiek a utesnené. Nesmú byť otvorené počas celej cesty. Jasne viditeľný účet musí ukazovať miesto a čas nákupu.

Preprava zvierat v kabíne nie je povolená.

História

Spoločnosť bola založená v apríli roku 1936 ako spoločný podnik mesta Blackpool a West Coast Air Services. Prvý let sa uskutočnil 27. mája 1936 na trase Dublin – Bristol. Počas 2. svetovej vojny boli linky obmedzené na jedinú linku do Liverpoolu, alebo Manchesteru, v závislosti od premenlivej bezpečnostnej situácie. 9. novembra 1945 boli obnovené pôvodné linky uvádzacím letom do Londýna. V roku 1958 začala spoločnosť lietať ponad Atlantik do New Yorku. V roku 1966 predstavila linky do Montrealu a odtiaľ do Chicaga. Od roku 1994 začal Aer Lingus obmienať svoju flotilu Boeingov za Airbusy. V októbri 2006 Aer Lingus otvoril novú kapitolu v dlhoročnej histórii, keď uviedol akcie na írsku a londýnsku burzu, z čoho vyťažil 400 miliónov eur pre potreby aerolínie. V roku 2007 a 2009 sa Ryanair pokúsil kúpiť Aer Lingus, ale Európska komisia túto akvizíciu zablokovala kvôli rastúcej monopolnej pozícii spoločnosti Ryanair na letoch z Dublina.

Flotila

  • Airbus A321-211
  • Airbus A320-214
  • Airbus A330

Centrála spoločnosti

1st Floor North Terminal Building, PA3
Dublin Airport
Írsko
tel: +353 (0) 0818 365 044
www.aerlingus.com

Zastúpenie pre Slovensko

BFS Touristik
Opernring 1 R/8
A-1010 Viedeň
Rakúsko
tel: (43)01-5852100
www.aerlingus.com